Jaké lešení vybrat
Při větším rozsahu stavebních prací na fasádě je výhodnější a také bezpečnější postavit klasické lešení - trubkové nebo rámové. V menší míře se používá Haki lešení, které stále častěji nahrazují pojízdné věže, buď ocelové, nebo hliníkové. Pojízdné věže jsou vhodné při menších opravách fasády nebo okapů, kdy by bylo zbytečné stavět velké a nákladné lešení. Věže ale nelze vždycky použít např. kvůli nerovnému terénu kolem stavby nebo když je třeba pracovat na hůře přístupných místech, třeba při opravách arkýřů nebo údržbě okapů. V takových případech jsou vhodné přívěsné pracovní plošiny - menší typy se napájejí přímo ze sítě a mívají i hydraulický pojezd, větší bývají vybaveny spalovacím motorem. Jejich dosah bývá 12 až 18 metrů.
Technický vývoj pracovních nástrojů a prostředků jde neustále dopředu. U lešení a zejména pojízdných lešení a pracovních plošin je to především použití kvalitních lehkých hliníkových slitin.
Přes přísné technické normy a požadavky na bezpečnost práce, které u nás pro hliníkové lešení platí, lze na českém trhu nalézt méně kvalitní výrobky, což v mnoha případech zejména uživatel - laik na první pohled jen těžko rozpozná.
Nekvalitní lešení může zapříčinit i pracovní úraz, běžně však znamená zhoršené pracovní podmínky. To se týká především parametrů hmotnosti, manipulace a možnosti použití speciálního příslušenství k ulehčení práce. Pro spokojenost budoucího uživatele je proto důležité, aby uměl co možná nejpřesněji definoval své požadavky, se kterými by se měl obrátit na odborníka. Mezi tyto odborníky patří např. společnosti, s jejichž některými výrobky čtenáře v následujících řádcích krátce seznámíme.
TRUBKOVÉ NEBO RÁMOVÉ
Do roku 1989 se na stavbách v České republice používalo jen trubkové lešení nebo lešení systému Haki. Důvodem byla jednak jeho nízká cena, jednak nedostupnost jiných vyspělejších systémů. Rámové lešení se na českém trhu objevilo teprve po roce 1989.
Dříve také nebylo důležité, za jak dlouho se lešení postavilo. Dnes však platí, že "čas jsou peníze". Montáž rámového lešení je třikrát rychlejší než trubkového, což znamená třetinové náklady...
Ocelové trubkové lešení je klasika, kterou alespoň od pohledu znají všichni stavbaři. Je vhodné jak pro stavbu rodinných domů, tak i větších budov, pro rekonstrukce a opravy.
Dodavatelem klasického černého trubkového lešení sestávající z trubek o vnějším rozměru 48,25 mm a tloušťce stěny 3,25 mm a dále trubkového lešení z pozinkovaných trubek a objímkových spojek je firma EMKOL Litomyšl
Trubkové lešení se dodává v sadách (50, 200, 330 a 400 m2), rovněž je možno dodat jednotlivé díly, jako jsou spojky hákové, nastavovací, trubky o délkách 6, 4 a 2 m a nánožky
NĚKTERÉ VÝHODY RÁMOVÉHO LEŠENÍ
- reálná hrozba zákazu používání trubkového lešení v zemích EU v horizontu několika let
- všechny díly rámového lešení jsou chráněny žárovým zinkováním proti korozi
- dlouhá životnost rámového lešení
- jednoduchá montáž rámového lešení
- montáž rámového lešení je třikrát rychlejší než montáž trubkového lešení, vysoká stabilita konstrukcí z rámového lešení
- snadné zasíťování rámového lešení a díky tomu jeho estetický vzhled
- vyšší bezpečnost
NA PRVNÍM MÍSTĚ JE BEZPEČNOST
Měly by se dodržovat všeobecně tyto ožadavky při použití pojízdných lešení:
- Montovat, demontovat a používat pojízdné lešení je dovoleno pouze osobám k tomu vyškoleným a seznámeným s montážním návodem.
- Před použitím se musí zkontrolovat všechny díly, zda jsou v pořádku a kompletní.
- Pro montáž a demontáž lešení jsou nutné min. dvě osoby.
- Před každým použitím je nutno zkontrolovat díly lešení. Musí být v bezvadném stavu. Poškozené díly se musí vyřadit. Je třeba používat pouze originální díly od výrobce.
- Veškeré díly, hlavně diagonály, zábradlí, podlážky, musí být před použitím pojízdného lešení pevně nasazeny a zajištěny.
- Pojízdně lešení se musí montovat pouze na rovné ploše. Na vyrovnání se používá vodní váha.
- Na pojízdné lešení není dovoleno umisťovat a používat jakékoliv zdvihací zařízení.
- Pojízdné lešení se musí ukotvit do stěny nebo podepřít. To platí obzvlášť ve vyšších výškách postaveného lešení ve venkovním prostředí.
- Při posunu lešení se nesmí na plošině nacházet žádné osoby ani materiál.
- Pojízdná plošina se smí zatížit 200 kg/m2/skupina lešení 3.
- Vzájemná montáž několika lešení, popř. s jinými stavebními prvky, je nepřípustná.
- Skákat na podlahy nebo na ně něco házet je zakázáno.
- Pojízdné pracovní plošiny se nesmějí zvedat nebo zavěšovat.
- Jakékoli zásahy do konstrukce pojízdného lešení nebo jeho využití k jiným účelům je zcela nepřípustné.
- Jednotlivé díly lešení stejně jako nářadí se smějí podávat pouze směrem nahoru.
- Pojízdné lešení se stejným způsobem demontuje, pouze v opačném postupu jako při montáži.