Elektrocentrály pomáhají i zachraňují životy
Elelektrocentrály využijeme v zemědělství, průmyslu, státní správě, ale i v běžném firemním provozu, kde je třeba záložní zdroj. Není možné, aby při výpadku elektrického proudu například přerušila vysílání rozhlasová stanice, v zaplavených oblastech není bez elektrocentrál možné provádět záchranné práce a tak dále. Elektrocentrály využijí třeba i lesníci a některé typy jsou určené i pro napájení techniky, která je háklivá na kolísavé napětí (například techniky výpočetní).
Traktorové elektrocentrály připojujeme na tříbodový závěs traktoru. Elektrocentrály po připojení pohání krátký kloubový hřídel. Výhodný je jejich velmi příznivý poměr ceny a výkonu (nemusíme pořizovat drahý motor), přitom jsou velmi mobilní, snadno se používají a jejich provedení je jednoduché a spolehlivé.
Aktuální je snížená cenová nabídka traktorových elektrocentrál. Standardní krytí traktorových elektrocentrál je IP 23, je ale možné objednat i centrály s krytím IP 44. V základní výbavě traktorových elektrocentrál je jednofázová zásuvka a zásuvka třífázová příslušné velikosti, ukazetel frekvence, napětí a proudu a třífázový jistič. Všechny traktorové elektrocentrály jsou k dodání do 4 až 5 týdnů. Jejich výrobcem je přední evropský výrobce alternátorů Sincro.
Typy traktorových elektrocentrál MW dosahují 3.000 otáček za minutu a mají výkon od 12 do 90 kVA, vždy v závislosti na konkrétním typu. Požadovaný výkon traktoru v HP, pro který elektrocentrálu pořizujeme, je vždy přibližně dvojnásobný než výkon samotné centrály v kVA. Nezbytná je výkonová rezerva traktoru. Hmotnost traktorových elektrocentrál se pohybuje mezi 107 a 450 kilogramy.
Traktorové centrály vybavené AVR regulací
Traktorové centrály vybavené AVR regulací mohou napájet i spotřebiče citlivé na kolísání napětí, třeba výpočetní techniku. Elektrické krytí těchto centrál je IP 23, není však problém dodat centrály s krytím IP 44. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 107 a 450 kilogramy (podle konkrétního typu) a jejich dodací lhůta činí 4 až 5 týdnů.
Traktorové elektrocentrály řady HB s regulací AVR jsou vybavené 1 zásuvkou jednofázovou, 1 třífázovou potřebné velikosti, ukazatelem frekvence, napětí a proudu a třífázovým jističem, stejně jako centrály bez AVR.
Jednotlivé typy se liší výkonem (od 16 do 90 kVA) a v této souvislosti i požadovaným příkonem traktoru, který musí být opět téměř dvojnásobný (nezbytná rezerva výkonu).
Elektrocentrály španělského výrobce Gesan jsou určené pro profesionální využití Svými výkony od 2kW až po 9,6kW uspokojí potřeby zdroje elektrického proudu jak pro soukromé využití (například na chatách), tak v náročných podmínkách (hasičská činnost, stavby, vodohospodářské práce). Nabízené jsou v jedno a třífázovém provedení a je na ně poskytována záruka 5 let.
Profesionální jednofázové elektrocentrály s motory Honda řady GX jsou typické svou jednoduchou konstrukcí a dlouhou živitností. Vyráběné jsou v provedení jednofázovém i třífázovém. Typy těchto elektrocentrál jsou díky své minimální odlišnosti navzájem zaměnitelné. Samozřejmostí je záruční i pozáruční servis zařízení.
Typy Gesan a WAY se liší velmi nepatrně a jsou vzájemě zaměnitelné. Jednofázová elektrocentrála Gesan 3000 HK je vybavena motorem Honda GX 160 a dosahuje výkonu 2,2 kW. Rozdíly mezi jednotlivými typy elektrocentrál jsou opět především ve výkonu. Liší se ale i hmotnost elektrocentrál a jejich výbava.
Motory Honda jsou vybavené i typy jednofázových elektrocentrál GESAN G 4000 H, GESAN G 5000 H, GESAN G 7000 H a Gesan G 8/10000 H. Pouze typ Gesan G 2500 V je vybaven motorem Vanguard.
Mezi třífázovými elektrocentrálami od předního španělského výrobce GESAN najdeme přenosné typy, vybavené profesionálními motory Honda GX, nebo Vanguard. Můžeme si opět vybrat mezi levnějšími a dražšími zařízeními, lišícími se především hmotností a výkonem. Na výběr máme elektrocentrály GESAN G 12 TFH o výkonu 12 kVA, GESAN G 15 TFH s motorem Honda a výkonem 15 kVA, GESAN G 5 TF H, GESAN G 7 TF H, GESAN G8/10TF H a Jednofázové a třífázové elektrocentrály MEDVED
Mezi elektrocentrálami MEDVED najdeme ucelenou typovou a výkonovou škálu. Tato značka je proto schopna uspokojit většinu požadavků zákazníků, požadujících plně profesionální zařízení, určené do náročných klimatických a provozních podmínek.
Všechny elektrocentrály jsou sestavované z vysoce kvalitních součástí s technickou vyspělostí na nejvyšší úrovni. Jednofázové elektrocentrály MEDVED jsou produkty českého výrobce vybavené motory Honda řady GX. Jejich předností jsou profesionální úroveň a použité generátory typu Sincro.
Třífázové elektrocentrály MEDVED jsou opět vybavené motory Honda řady GX, ale i motory Vanguard. Alternátory opět dodává firma Sincro. Přitom v této kategorii najdeme i elektrocentrály, které jsou vybavené svářečkou, nebo zařízení určená pro záchranné složky s krytím IP 54. Pro všechny typy elektrocentrál MEDVED (jedno i třífázové) je zajištěn záruční a pozáruční servis.
Benzínové a naftové elektrocentrály Europower
Firma EUROPOWER začala s výrobou značkových elektrocentrál v roce 1990 v Belgii. EUROPOWER uspokojuje poptávku především po malých elektrocentrálách, v nabídce však najdeme i silnější třífázové agregáty a vyrobit lze i individuálně konstruované jednotky. Elektrocentrály EUROPOWER najdeme v podstatě všude, od běžných firemních provozů, přes železnici a hasiče, až po stavební firmy a jiné.
Europower jsou elektrocentrály předního belgického výrobce. Benzínové centrály jsou vybavené bateriovým startováním a motory Honda řady GX, případně Vaungard. Určené jsou pro dlouhodobý provoz a opatřené generátory Sincro. Napájet přitom mohou i přístrojovou techniku.
Naftové elektrocentrály Europower jsou v nabídce v jednofázovém i třífázovém provedení. Opatřené jsou ručním nebo bateriovým startováním a motory Hatz nebo Kubota. Stejně jako centrály benzínové jsou určené pro dlouhodobý provoz a vybavené generátory Sincro či Leroy Somer. Napájet mohou i přístrojovou techniku. V případě zájmu je lze vybavit startovací automatikou (za cca 30.000,- Kč).
Veškeré typy elektrocentrál jsou určené pro dlouhodobý provoz a důraz je kladen na jejich velmi praktické využití pro pohon jakékoli stavební mechanizace v místech bez dostupného zdroje elektrického proudu. S elektrocentrálami můžete stavět i tam, kde elektřina prostě není.